Revizyon Rinoplasti

Revizyon rinoplasti nedir?

Estetik burun ameliyatı sonrası ortalama %95 başarı elde edilir. Hastanın yapısal özellikleri, yara iyileşmesi, buruna darbe hikayesi, sigara kullanımı, cerrahi tecrübe gibi faktörler başarı oranını etkiler. Ameliyat sonrası ek destek için yapılan işleme aynı hekim tarafından yapılmasına revizyon denir. Başka hekim tarafından yapılmasına ise sekonder rinoplasti denir.

Revizyon ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Bu süreyi belirleyen ana kriter deformitenin şiddetidir. Büyük bir deformite için en erken 6 ay kadar bir süre beklenmelidir. Özel durumlarda bu sürenin bir anlamı yoktur, hastanın ve doktorun ortak görüşü ile daha erkene çekilebilir. Küçük deformiteler için bir yıla kadar beklenmesinde fayda vardır.

Revizyon ameliyatında kıkırdak ihtiyacı olduğunda nereden alınır?

Erkeklerde dudak burun açısı 90-100 kadınlarda 95-105 derece civarında olmalıdır. Burun ucunun en üst noktası ve alt destek kısmı arasındaki açının yani columella-domal açının da 30-45 derece olması burun ucunu sivri bir burun olmaktan uzaklaştırıp estetik bir görüntü verir.

Kıkırdak yerine, başka alternatif materyaller var mıdır?

Sentetik kıkırdak ürünleri alternatif olarak rahatlıkla kullanılabilir. Ameliyat gerektirmeyecek kadar küçük deformiteler dolgu ürünleri ile giderilebilir.