Blog

...
April 15, 2021

Göz Çevresi Estetiği Neden Önemlidir?

Göz çevresi estetiğine, tarih boyunca toplumun her kesimindeki bireyler tarafından önem atfedilmiştir. Eski Mısır hiyeroglifleri ve tıbbi makalelerden biliyoruz ki insanlar daha genç ve güzel gözükmek için makyaj, dövme ve çeşitli otlara başvurmuştur. Son elli yılda göz çevresi için yapılan ameliyatlar ve dolgu materyalleri neredeyse gündelik hayatta rutin hale gelmiştir. Özellikle alt göz kapağı ameliyatını orta yüz germe ile birleştiren teknikler rağbet kazanmaktadır. 

Beynin, insanları tanıma bölgesinde en çok yer kaplayan alanlardan biri göz çevresidir. Göz çevresinden bireyin duygularını, acısını, mutluluğunu, bize karşı olan tutumu, geçmiş yaşantısını ve yaşını anlarız. Yapılan psikolojik testlerde aynı yüze ait fotoğraflarda göz çevresi ve göz bebeği daha büyük olan bireylerin daha çekici olduğu saptanmıştır. Hal böyle iken kadın erkek daha iyi görünmek için birçok yöntemlere başvurmaktadır.

Göz estetiğinde güncel yaklaşım nedir?

Estetik bütüncül bir yaklaşım ister. Bireyin yaşı, göz kapakları, cilt kırışıklıkları, torbalanmaları, elmacık kemiği ve kaşı bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Kozmetik cerrahinin ilk yıllarında göz kapağı ameliyatları cilt ve yağ çıkarılmasından ibaret iken, güncel prensipler volümün yeniden kazanılması ve gevşek cilt dokusunun yeniden eski anatomisine kavuşturulmasıdır.

Göz kapağı estetik uygulamaları nelerdir?

Estetik uygulamaları kabaca cerrahi ve cerrahi olmayan işlemler olarak adlandırabilir.  Ameliyatsız işlemler genellikle cerrahiden çekinen hastalar için dolgu, lazer, peeling, radyo frekans, ultherapy ve botox gibi alternatif yöntemlerdir. Muayene ortamında yapılan bu işlemler sosyal yaşantı kısıtlılığı yaratmaması açısından avantajlıdır. Ancak cerrahi teknikler daha kalıcı ve üstün sonuç için yaptığımız işlemlerdir ki, blefaroplasti, orta yüz germe kombine blefaroplasti ve yağ enjeksiyonu olarak adlandırılır.

Alt göz kapağı blefaroplasti ile orta yüz germe etkisi nasıl oluşuyor?

Kirpik altından girilen bir kesi ile alt göz kapağı yağ torbacıklarına ulaşıp göz çukurunu dolduracak şekilde yeniden yayıyorum bu işlem ışık dolgusu benzeri etki yaratmaktadır. Yanağa doğru uzanan dokuları kaldırıp göz kenarına yeniden adapte ettiğim için burun ağız kenarındaki çizgi azalmakta aynı zamanda elmacık kemiğini belirginleştirdiği için genç ve dinamik bir ifade kazandırıyor. Ameliyat, genel anestezi altında tahmini 1,5 saat sürmektedir. Hastalar aynı gün taburcu olabilir ve 4-5 gün içerisinde sosyal ve iş yaşantısına dönerler.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Dr. Engin Öcal