Meme Deformiteleri

Meme deformiteleri nelerdir?

Meme asimetrileri, tuberöz meme ve doğuştan meme azlığı veya yokluğu meme asimetrilerine örnektir. Kanser cerrahisi nedeniyle alınmış meme dokusu da asimetriye neden olabilir.

Aksesuar meme nedir?

Koltuk ve meme arasında yumuşak kitle şeklinde beliren ve menstrual periyod ile değişkenlik gösteren dokuya aksesuar meme denilir. Embriyonik dönemde inaktive olması gerekirken doğum sonrası da aktivasyon gösterir. Aksesuar memenin genellikle yakın takibi veya alınması önerilir.

Asimetrik meme nasıl düzeltilir?

Ünlü bir yazarın dediği gibi; memeler ikiz değil, kardeştir. İki meme arasında büyüklük farkı belli oranda kabul edilebilir. Düzeltme hangi memenin hangisine benzetileceği veya ikisinin de normalize edilmesi amacıyla cerrahi farklılık gösterebilir. Bunun için küçültme veya diğer memeyi silikon protez ile büyütme gibi cerrahi işlemler kişiye göre özgün planlamalar yapılır.

Tüberöz meme nedir?

Memenin tabanın dar ve meme başının olduğundan fazla geniş haline tüberöz meme denir. Cerrahi düzeltmesi oldukça karmaşık olduğundan tecrübeli hekimler tarafından doğala yakın normalize edilebilir.