Meme Toparlama

Meme toparlama (mastopexy) nedir?

Emzirme, kilo kaybı ve yaşlanma ile meme dokusu kısmen hacim kaybına uğrar ve yerçekimi etkisi ile sarkmaya başlar. Meme dokusunun yeterli büyüklükte olduğu ve sarkıklığının giderilmesi amacıyla yapılan ameliyatlara mastopexy denir. Hedef meme dokusunun tekrar özgün formuna kavuşturmak ve meme başının yukarıya taşınmasıdır.

Meme toparlama sonrası iz olur mu?

Yukarıya doğru taşınacak olan mesafe izin şeklini kısmen belirler. Buna göre lolipop veya kısa ters ‘T’ şeklinde zamanla azalan bir iz kalır. İzler üçgen bikini altında kalacak şekilde tasarlanır.

Meme dokum yetersiz ve sarkık ise ne yapılıyor?

Meme dokunun yetersiz olduğu durumlarda volüm kazandırmak amacıyla birinci tercih yeterli büyüklükte bir silikon protez yerleştirmek ve tekrardan toparlamaktır. Alternatif olarak hastanın yağ dokusu ile hacim kazandırılıp meme toparlama da yapılabilir.

Mastopexy ameliyatı ne kadar sürüyor?

Ortalama cerrahi süre 2-3 saat arası olup, genel anestezi altında işlem yapılır. Hasta aynı gün taburcu olabilir veya tercihen bir gün hastanede yatar, ertesi gün varsa ince drenler çıkarılıp taburcu edilir.

Ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Ameliyattan 10 gün önce kanama zamanını uzatacak ilaç ve bitkilerin tüketilmesi önerilmez. Hastanın kullanması gerektiği ilaçları hekim ile planlanıp değiştirilir. Ameliyat öncesi meme ultrasoundu yaptırılması istenir. Ameliyat sonrası sütyen benzeri korseyi yaklaşık bir ay kullanılması gerekir. Kol ve vücut hareketleri çok yukarı kalkmayacak şekilde 10 gün kısıtlanır, spor aktivitelerine 3 hafta sonra başlanabilir.