Tip Pilasti

Burun ucu açısı yaşlanma ile değişir mi?Açık mı? Kapalı mı?

Gençlik dönemlerinde burun ucu güçlü desteği sayesinde açısı yüksektir bu nedenle kalkık görünür. Ortanca yaş dönemlerinde kıkırdak içerisindeki su azalımı ve destek azalır kıkırdak volüm kaybeder burun ucu kalkıklığı azalır fakat estetik görüntüde sıkıntı olmaz. Yaşlanma artıkça yüz kemiklerinin de hacim kaybetmesi nedeniyle iyice zayıflayan burun ucu açısı azalır ve nahoş kabul edilen görüntü oluşur.

Daha çok kimler tip plasti ameliyatı oluyor?

Yüz bakımı ve yanak dolgunluğu iyi olan insanlar bazen neden hale yaşlı göründüklerinden yakınırlar. Bu sorunun cevabı açısal estetikte yatar. Burun ucu açısı yaş ile azalıyorsa onun yeniden desteklenmesi ancak bireye daha genç bir görünüm kazandırabilir. Öte yandan burun sırtı düzgün fakat açısı düşük bireyler ve nefes alma problemi için septolasti olan ve sonrası burun ucu desteğinin azaldığı hastalar en sık bize çözüm için başvuranlardır.

Burun – dudak açısı istenen derece nedir?

Erkeklerde dudak burun açısı 90-100 kadınlarda 95-105 derece civarında olmalıdır. Burun ucunun en üst noktası ve alt destek kısmı arasındaki açının yani columella-domal açının da 30-45 derece olması burun ucunu sivri bir burun olmaktan uzaklaştırıp estetik bir görüntü verir.

Burun ucum düşük ama ameliyattan korkuyorum diyenler için öneriler nelerdir?

Muayene ortamında burun ucuna yapılan dolgu enjeksiyonlar yeniden açı kazandırılabilir. Yine aynı şekilde iplerle burun ucu yukarıya doğru desteklenebilir. Non invaziv kabul ettiğimiz bu işlemler cerrahi müdahale kadar uzun ömürlü değildir.

Nazal tip plasti için kalıcı çözümler isteyenler için neler önerilebilir?

Genel anestezi olmadan burun ucu ameliyatları lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilir. Kemik kırma işlemleri olmadığı için hasta cerrahi müdahaleyi rahatlıkla tolere edebilir. Müdahale genelde burun açısını artırma ve burun ucunu daraltma yönündedir.